Forum

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Regulamin zawodów IDBA

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Strona Główna -> Psie sporty
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Czejen
Admin
Admin



Dołączył: 19 Maj 2006
Posty: 370
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Ostrołęka

PostWysłany: Nie 0:29, 13 Sie 2006    Temat postu: Regulamin zawodów IDBA

Przepisy ogólne:
W zawodach mogą startować tylko psy i suki (również nie zrzeszone w IDBA) ras American Pit Bull Terrier i American Staffordshire Terrier.
Wszystkie psy w chwili przystąpienia do startu w zawodach muszą mieć ukończone 9 miesięcy życia
Nie dopuszcza się do rywalizacji psów agresywnych w stosunku do ludzi.
Całością zawodów kieruje Główny Organizator do którego obowiązków należy zapewnienie sprawnej organizacji i bezpiecznego przebiegu zawodów
Opłata startowa wynosi od 40 do 60 zł za udział w konkurencji weight pulling oraz od 25 do 50 zł za udział w pozostałych konkurencjach.
Zawody rozgrywane są na przestrzeni 2 dni.
Przed zawodami psy są ważone i startują w kolejności zgodnej z kolejnością zgłoszeń udziału w zawodach.
Psy konkurują w następujących dyscyplinach: weight pulling, hihg jump oraz weight pull sprint.
Okazjonalnie Główny Organizator zawodów może dopuścić dyscypliny: springpole oraz tug of war, jednak wyniki z tych dyscyplin nie wchodzą do punktacji rankingu. Z uwagi na ich czasochłonność zaleca się rozgrywanie ich na osobnych kameralnych zawodach i przyznawanie odrębnych nagród dla zwycięzców ufundowanych przez Głównego Organizatora zawodów.
IDBA prowadzi ranking psów i suk w celu wyłonienia i promowania najlepszych przedstawicieli sportowej odmiany amerykańskiego pit bull terriera (APBT) i amerykańskiego staffordshire terriera (AST).
Punktacja rankingu:
za zajęcie I -go miejsca - 4 pkt .
za zajęcie II -go miejsca - 3 pkt .
za zajęcie III -go miejsca - 2 pkt.
za udział w konkurencji - 1 pkt.
Punkty przyznawane są jednakowo za każdą rozgrywaną dyscyplinę i są podstawą rankingu IDBA. W rankingu IDBA mogą być notowane psy lub suki zarejestrowane w IDBA. Psy / suki nie rejestrowane nie są notowane w rankingu klubu, nawet w przypadku zajęcia zwycięskich lokat.
Osoby, które dopuszczają się nielegalnych i nieuczciwych praktyk w stosunku do psa lub psów innych zawodników są automatycznie wykluczane z klubu IDBA lub zostają ukarane zakazem startów przez czasu określony oświadczeniem Zarządu IDBA.
Sędzia może zdyskwalifikować handlera z udziału w jednej konkurencji za niesportowe zachowanie takie jak: wulgarny język, "pyskówki" z sędzią, opieszałość przed rozpoczęciem konkurencji lub po jej zakończeniu, stan nietrzeźwości handlera, agresywne postępowanie handlera w stosunku do psa, przejawy agresji psa wobec handlera lub innych ludzi i inne uznane przez sędziego za niewłaściwe.
Werdykt lub decyzja dyscyplinarna sędziego jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie.
Każdy członek klubu IDBA zobowiązany jest do dbania o dobre imię klubu, poszanowania przepisów prawa oraz stanowienia przykładu odpowiedzialnego właściciela psa bojowego dla innych posiadaczy psów typu bull.
Członkowie działający na szkodę klubu lub swoim zachowaniem przynoszący ujmę klubowi zostaną wykluczeni z grona członków i uczestników zawodów sportowych.
Członkowie IDBA, którzy swoją działalnością w sposób szczególny promują klub i odpowiedzialne posiadanie psów ras APBT i AST - w uznaniu zasług otrzymują jednorazowo w cyklu rocznym tytuł, nagrodę i honorową odznakę IDBA BEST of DOGMEN (IBOD) oraz nagrodę ufundowaną przez Przewodniczącego IDBA jak również dożywotnie zwolnienie z wszelkich opłat w ramach IDBA. Odznakę, nagrodę i zaszczytny tytuł IBOD może otrzymać tylko jedna osoba w roku kalendarzowym. Posiadacze tytułu IBOD stanowią awangardę IDBA.
TYTUŁY SPORTOWE IDBA
Tytuł Championa (CH) otrzymuje pies / suka, który zajął lokatę 1-3 w minimum trzech oficjalnych zawodach sportowych organizowanych przez IDBA. Wymaga się, aby lokaty od 1 do 3 zostały uzyskane w minimum dwóch dyscyplinach rozgrywanych w ramach zawodów sportowych i minimum raz uzyskana lokata musi być lokatą pierwszą.
Tytuł Grand Championa (GR CH) otrzymuje pies / suka, który zajął lokatę 1-3 w minimum pięciu oficjalnych zawodach sportowych organizowanych przez IDBA. Wymaga się, aby lokaty od 1 do 3 zostały uzyskane w minimum trzech dyscyplinach rozgrywanych w ramach zawodów sportowych i minimum trzy razy uzyskana lokata musi być lokatą pierwszą.
ZARZĄD I ORGANIZACJA IDBA
Do czasu rejestracji sądowej stowarzyszenia IDBA i zwołania walnego zgromadzenia członków i wyborów do władz klubu, Zarząd Klubu stanowią jego założyciele i Główni Organizatorzy zawodów sportowych IDBA:
Paweł Masłowski (Kosa) - Przewodniczący IDBA, Główny Organizator POWERDOGS
Łukasz Rak - Vice Przewodniczący, Główny Organizator POWERDOGS
Anna Cyburt - Skarbnik
Grzegorz Zwoliński - Członek Zarządu IDBA, Główny Organizator PIT BULL SHOW w Zbrosławicach
Sylwia Dudkowska - Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej
Rafał Paś - Członek Komisji Rewizyjnej, Główny Organizator Mistrzostw Polski IDBA
Juliusz Czempik - Członek Komisji Rewizyjnej
Grzegorz Budziński - Sędzia Generalny, Główny Organizator POWERDOGS
Jacek Serafin - Administrator techniczny
Decyzje związane z kluczowymi zagadnieniami dotyczącymi organizacji klubu i zawodami sportowymi pod egidą IDBA - podejmowane są w drodze głosowania zwykłą większością głosów przez cały wymieniony w pkt. 1. Zarząd IDBA.
Przewodniczący i Vice Przewodniczący reprezentuje klub na zewnątrz i ma prawo do sygnowania swoim podpisem dokumentów w imieniu całego klubu IDBA.
Sędzia Główny posiada głos rozstrzygający w kwestii spraw sportowych i hodowlanych. Sygnuje dokumenty nadania tytułu Championa i Grand Championa IDBA.
Główni Organizatorzy zawodów IDBA - zarządzają organizacją zawodów sportowych. Sygnują dokumenty związane z organizacją zawodów sportowych w ramach zleconych porozumień ze sponsorami zawodów i firmami wykonawczymi.
Przepisy sportowe
WEIGHT PULLING
Konkurencja weight pulling rozgrywana jest w podziale na klasę psów i suk.
W konkurencji weight pulling obowiązuje jednorazowa próba z ciężarem startowym 100kg, którą musi zaliczyć każdy pies, aby przystąpić do kolejnych prób.
Ciężar wózka i uprzęży wlicza się w całkowity ciężar przeciągnięty przez psa.
Liny uprzęży nie mogą być krótsze niż 1.20 m i nie dłuższe niż 1.80 m.
Psy grupowane są na zapleczu toru zgodnie z numerami startowymi.
W kolejnych podejściach po zaliczeniu ciężaru startowego, obowiązuje trzykrotne podejście do każdego z ciężarów.
Pies podchodzi do kolejnych prób dowolną ilość razy ale z ciężarem większym niż z poprzedniej próby. Podejście z ciężarem równym lub mniejszym od ostatniej próby jest niedozwolone.
Handler może opuścić podejście do kolejnej próby dowolną ilość razy, jednak przed osiągnięciem ciężaru 1000kg pies musi zaliczyć minimum 3 podejścia. W każdym następnym tysiącu kg pies również musi zaliczyć co najmniej 3 podejścia.
Ciężar na wózku podnoszony jest o 25kg kolejno wzwyż do poszczególnych prób.
Wywołany handler do zgłoszonej próby musi stawić się przy wózku z psem i rozpocząć próbę w nieprzekraczalnym czasie 60 sekund. Przekroczenie czasu rozpoczęcia próby będzie traktowane przez sędziego jako faul. Wyjątek stanowią okoliczności niezależne od handlera, ale ostateczne zdanie w tej kwestii należy do sędziego.
Pies musi przeciągnąć wózek o masie własnej 100 kg wraz z określonym ładunkiem w ciągu 90 sekund na dystansie 4,5 metra.
W przypadku remisu, I lokata przyznawana jest psu, który w krótszym czasie pokonał wymagany dystans.
Przekroczenie limitu czasu skutkuje niezaliczeniem próby.
Pies, który pozostaje w konkurencji kolejnych podejść najdłużej i kończy konkurencję jako ostatni otrzymuje tytuł Most Weight Pulled (MOST).
Pies, który przeciągnie największy ciężar w przeliczeniu na kilogram masy ciała otrzymuje tytuł Best in Show (BIS).
Pies wykluczany jest z konkurencji jeśli:
nie ukończy konkurencji w przewidzianym czasie
otrzyma 3 faule
handler nie zgłosi się na start w ciągu 60 sekund od wywołania
Używanie specjalnych ochraniaczy na łapy psa lub butów dla psów zaprzęgowych jest zabronione.
Konstrukcja i stan techniczny wszystkich elementów sprzętu musi być zaakceptowany przez sędziego przed przystąpieniem do konkurencji.
W czasie trwania konkurencji handler może dopuścić się 3 fauli, które orzeka sędzia.
W czasie trwania konkurencji handler może zgłosić uzasadnione alibi i przerwać próbę np. z powodu zaplątania lin i uprzęży, jednak zgłoszenie dwukrotne alibi skutkuje przyznaniem 1xfaul.
Zawodnikowi zalicza się próbę nawet wówczas, gdy pies podczas ciągu przekroczy boczne linie graniczne toru.
Do prób weight pullingu można używać tylko profesjonalnej uprzęży przeznaczonej do tej dyscypliny.
Przedmioty używane jako przynęta muszą zostać zaakcentowane przez sędziego. Mogą to być dowolne przedmioty używane w charakterze maskotki, zabawki. Zabronione jest stosowanie batów lub innych przedmiotów zadających ból zwierzęciu lub wzbudzających w nim agresję.
Wszelkie przejawy znęcania się na psem przez handlera lub też zachęcanie zwierzęcia do okazania agresji wobec ludzi lub zwierząt skutkuje natychmiastową dyskwalifikacją.
Posługiwanie się jako przynętą zwierzęciem lub jedzeniem skutkuje dyskwalifikacją z konkurencji.
Pochwycenie lub dotknięcie przynęty przez psa skutkuje niezaliczeniem i stratą podejścia.
Niedopuszczalne jest również dotknięcie psa przez handlera w czasie próby. Dotknięcie skutkuje niezaliczeniem i stratą podejścia.
Na torze mogą przebywać następujące osoby: maksymalnie 2 handlerów, 1 sędzia, 1 timekeeper, max. 3 osoby obsługujące wózek.
HIGH JUMP
Konkurencja high jump jest rozgrywana w podziale na klasy psów i suk w ringu o wymiarach 10x10m.
Konstrukcja i stan techniczny wszystkich elementów sprzętu musi być zaakceptowany przed przystąpieniem do konkurencji przez sędziego.
Pies ma prawo do wykonania 3 podejść - skoków do jednego poziomu zawieszenia gryzaka - przynęty.
W trakcie próby pies musi posiadać na sobie uprząż w postaci szorek / szelek i znajdować się na smyczy. Pies może wykonać rozbieg w granicach ringu. Przekroczenie granic ringu skutkuje nieuznaniem wyniku i stratą podejścia.
W każdym kolejnym podejściu zawodnika do próby - gryzak podwyższa się o 5 cm od poprzedniego ustawienia jeśli poprzednie ustawienie zostało zaliczone.
W przypadku remisu w pierwszej trójce zwycięzców zarządza się dogrywkę w szczególnej gradacji do 1cm.
W ringu mogą przebywać następujące osoby: 1 handler z psem, 1 sędzia, 1 sekretarz, 1 mierzący-obsługa sprzętu.
W czasie trwania konkurencji handler może dopuścić się 3 fauli, które orzeka sędzia.
W przypadku remisu, I lokata przyznawana jest ex-aequo.
Wywołany handler do zgłoszonej próby musi stawić się przy stanowisku i rozpocząć próbę w nieprzekraczalnym czasie 60 sekund. Przekroczenie czasu rozpoczęcia próby będzie traktowane przez sędziego jako faul. Wyjątek stanowią okoliczności niezależne od handlera, ale ostateczne zdanie w tej kwestii należy do sędziego.
WEIGHT PULL SPRINT
Konkurencja rozgrywana jest w kategoriach psów i suk.
Pies biegnie na czas na dystansie min. 60m i max. 100m oznaczonym przez organizatora w uprzęży odpowiedniej do przepisów weight pullingu.
Pies ma prawo do wykonania 2 prób.
W przypadku każdego psa na wózku jedzie ten sam "musher".
Pies startuje bez rozbiegu z linii startu.
Na torze mogą przebywać: max. 2 handlerów, 1 osoba ("musher") na wózku trójkołowym (waga standardowa do wyścigów psich zaprzęgów), 1 sędzia, 1 timekeeper.
W czasie trwania konkurencji handler może dopuścić się 3 fauli, które orzeka sędzia.
W przypadku remisu, I lokata przyznawana jest ex-aequo.
Wywołany handler do zgłoszonej próby musi stawić się przy stanowisku i rozpocząć próbę w nieprzekraczalnym czasie 60 sekund. Przekroczenie czasu rozpoczęcia próby będzie traktowane przez sędziego jako faul. Wyjątek stanowią okoliczności niezależne od handlera, ale ostateczne zdanie w tej kwestii należy do sędziego.


Pobrane ze strony [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Strona Główna -> Psie sporty Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin